neljapäev, 25. jaanuar 2018

Ann ja Mann

Üks eelmises postituses näidatud töödest on valmis saanud ja oma uude koju rännanud- nimelt porgandpaljad nukud said omale rõivad selga ja on juba ametipostil.
Pealkirjaks sai postitus Ann ja Mann, sest need nukud läksid eile Antslas avatud Anni-Manni Mängumaa statsionaarseteks lasteks. No seda, kumb neist nukkudest Ann või kumb Mann on, peavad asjaosalised muidugi ise otsustama :)
















Nukud on tehtud Jana Kupitsa tehtud mängumaa logo järgi.


















Kuna nukude lõikeid on päris palju kas avaldatud või internetis liikvel, ei hakanud jalgratast leiutama vaid valisin lõigeteks 1999. aasta veebruarinumbris avaldatud riidest nukude lõiked.










































Materjalideks nahakarva tugev sametine kangas, millel panin pahema poole peale, riieteks möödunud ja ülemöödunud suvel tehtud lastekostüümide kangaülejäägid ja trikotaazsärk poisile Humanast. Poisi juuksed tehtud harutatud peenvillasest lõngast ja tüdruku juuksed villasest lõngast. juuste õmblemiseks leidsin väga hea õpetuse Pinterestist



pühapäev, 21. jaanuar 2018

Fb erinevates gruppides küsitakse aeg-ajalt, mis kellelgi parasjagu käsil. Seadsin, siis eile hommikupoolikul oma praegu aktiivsed poolikud tööd pildile. Tegelikult pole mul tavaliselt korraga nii mitut tööd korraga käsil, aga nüüd on see kuidagi sedasi juhtunud.





































Neist 5 pooleliolevast tööst on 3, mille lõpetamine on plaanis sellel kuul, 1- sõbrapäeva põlvikud peaksid valmis saama 8. veebruari paiku ja temperatuurisõba, siis alles 2018. aasta lõpuminutitel või uue aasta esimestel päevadel.
Praegused pooleliolevad tööd käivad kenasti päevaplaani järgi :)
Hommikul peale ärkamist ja kohvi on esimene nö töölainele häälestus värskelt alanud sõbrapäevapõlvikute kudumine. Selle muster avaldatakse Noviest-loome ja koome lehel hommikul ja tahaks selle ju kohe järele teha.
Järgmine enam vähem kellaajaline tähis päevas on kell 12, kui saan teada temperatuurisõba värvi ja viimane on õhtul teleri ees istudes Haapsalu salli kudumine. Sellel on hetkel jäänud kududa paar viimast 30 realist mustrikorda ja äärepits. Ülejäänud pooleliolevad tööd nö tööd, mille eest raha teenin, mahuvad nende päevatähiste vahele. Tikkimisega on see lugu- et seda väga pikalt järjest teha ei kannata, tarvis lõngu lugeda ja see väsitab päris korralikult silmi.
Kokku võttes, on käsitöö mu elu ja mu elu on käsitöö :)

kolmapäev, 17. jaanuar 2018

Teisipäeva õhtud kuuluvad käsitööringile


Teisipäeva õhtuti saame kohalike naistega kokku Uue-Antsla rahvamajas käsitööringis. Olen seda seltskonda juhendanud juba 6 aastat (vahepeal oli mõneaastane paus) ja selle ajaga on õpitud väga palju erinevaid kudumisvõtteid, heegeldatud, tikitud ja meisterdatud. Aga naised on ikka suppertublid, tulevad väga hästi minu väljakutsetega kaasa.Vahest tekib tunne, et no ei oska midagi uut ja põnevat välja pakkuda. Enamasti aitab hädast välja suur ja igasugu ideid pakkuv Pinterest, teinekord käin ka ise õppimas.

Sel teisipäeval viltisimegi villahaldjaid, mida käisin möödunud aasta lõpu poole õppimas Ülle Fomotškina käe all. See nõelviltimine on mõnus rahustav tegevus, kui just ennast toksides ära ei unusta ja nõel sõrme pihta ei lähe. Naersime isekeskis, et tegeleme voodooga :)
Tegelikult selle nõeltega torkimise peale tulid välja hästi armsad villahaldjad.


Samal ajal on meil käsil ka paar suuremat ja töömahukamat tööd. Lõpetamisel ja Sujurist raamide ootel on möödunud aasta lõpus alustatud Haapsalu sallid ning aasta alguses tulid naised kaasa temperatuuri tekstiili ( tekstiili, sest igaüks valis eseme ise, kes plaanib kaltsuvaipa, kes diivanikatet, kes salli) tegemisega, mille lõpptulemust on näha alles detsembri viimasel päeval.

Kohe-kohe teeme osadega algust sõbrapäeva põlvikute kooskudumisega Noviest-loome ja koome lehelt, kus 20.01-08.02 igal hommikul postitatakse jupike põlvikute mustrist ning kudumise juhendist ja nõnda saab sõbrapäevaks valmis paar kirjusid põlvikuid.
Järgmisel teisipäeval hakkame valmistuma vabariigi sünnipäevaks ja võtame ette pääsukeste viltimise. Eks näis, kui pääsukese moodi nad meil välja kukuvad.




kolmapäev, 10. jaanuar 2018

Temperatuurisõba 2018

Mõtlesin tükike aega, mis selle tekstiilitüki, mis aasta lõpuks valmis peaks saama, nimi õieti siis olema peaks.
Inglise keeles: blanket või afghan.
Eesti keeles praegu mõesõna pleed tundus kuidagi väga kohmakas ja võõras. Teki jaoks ka natuke nagu hõreda võitu...
Otsisin siis Eesti Keele seletavast sõnaraamatust head vastet ja seal ta oligi- SÕBA.
1. etn õlgadel v. puusade ümber kantav piklik suurrätitaoline villane (v. linane) naiste riietuseseNarmastega, tikandiga kaunistatud sõba. Sõbades, sõbadega naised. Võttis sõba õlgade ümber, õlgadele. Naisel oli sõba ümber.
▷ Liitsõnad: pruudisõba.
2. tekk, voodikate, vaipPuges voodisse sõba alla. *Jürnas võttis sadula tagant sõbad ja laotas need hobustele. A. Kalmus| piltl kate. *See [= pilv] kattis taeva uduse sõbaga. A. Kurfeldt (tlk).
▷ Liitsõnad: higi|sõbasaanisõba.
Kuna rahvakultuur on mulle väga südamelähedane, siis sobis see sõna väga hästi. Eriti, kui mõtlen tema kasutusalale. Kasutama hakkan teda diivanil teleka ees lesides ja enamasti tukkuma jäädes ja nii tulebki sõba silmale.
sõba silmale ~ silmile laskmasõba silma(de)le ~ silma peale ~ silmile saama
uinuma, magama (jääma)Ta polnud mitmel ööl sõba silma(de)le saanud. Püüdsin asjatult sõba silmile saada. Saaks paariks tunnikski sõba silmale lasta!

Idee temperatuuritekstiili teha oli mul juba mitu aastat tagasi, aga ikka tuli uus aasta liiga äkki ja polnud ka tugigruppi. Päris selge polnud ka mõte, mis sellest kogu aasta vältel käsitöötamisest välja võiks tulla. Temperatuuri mängimisi eeskujuks võttes võib tekstiile heegeldada, kududa, tikkida, lapitehnikas õmmelda, kaltsuvaibaks kududa või mida aga hing ihkab ja pea välja suudab mõelda. Ja esemeks enamasti kas seinavaibad või tekid ja sallid.

Möödunud aasta lõpus hakkasid silma jääma heegeldatud temperatuuritekid ja esimeses käsitööringis naistele rääkides, olid ka nemad kampa löömas. Minu ülesandeks jäi otsida temperatuuriskaalale vastavad värvid.







































Eks selle värvide otsimisega oli ka tükk tegu. Pinterestis olid enamus värvi-temperatuuri skaalasid ju Farenheitides. (Ümberarvutamist pidasin veidi tülikaks). Lõpuks leidsin ikkagi päris mitu erinevat Celsiuse tabelit ka. Muidugi oli nende juures teine häda see, et need kaldusid väga suurelt pluss kraadide poolele ja põhjamaiseid miinuseid oli na vähe võitu.
Esialgu katsetasin paari päeva jagu temperatuuritabeliga, kus värvide vaheks oli 5 kraadi, aga no me Eesti talv- siin kogu aeg kehv suusailm ja kõikumine 5 kraadi piires. Nii oleks tõenäoliselt jaanuari kuu tulnudki ühe värviga. Peale seda otsustasin, et temperatuurivahemik peab olema väiksem- 3 kraadi.
Selline sai minu temperatuuri-värviskaala:

Lõngad on 8/2 täisvillased ja heegelnõel nr 3,5
Lõngatoonid on hetkel valitud kodus olemasolevatest ja võivad veel kõrgemates ja madalamates temperatuurides muutuda. Need, mis siiani tehtud, jäävad kindlasti samaks.

Idee heegeldamiseks leidsin Deena`s Craft Corner-i blogist
Ja inspireeris mind just see tekk


Add caption
Heegeldamiseks soovitas blogi autor kasutada C2C heegelkirja. Maakeeli oleks see siis nurk nurgas muster. Selle heegeldamiseks on päris hea inglisekeelne video. Lisan ka joonise
Nüüd tuli mõelda välja, kui suurt sõba tahaksin. No normaalne mõõt, kuhu alla ära mahuksin, oleks 150x150 cm. Proovi lapi pealt mõõtes-arvutades tuli välja, et aasta lõpuks sellises suuruses sõba tarvis tuleks iga päev heegeldada 30 ruudukest või sambagruppi. Eks näis, kas see arvutus pärast paika ka peab :)

Temperatuuride märkimiseks mul kodus korralik termomeeter hetkel puudub, otsustasin kasutada selleks ilmaportaali Riigi ilmateenistus abi. Võtan sealt lähima punkti (so Võru) temperatuuri ja seda kella 12 seisuga. Sealt vaadates saan iga päev ühel ajal temperatuuri kätte, teinekord ei pruugi sel ajal ju kodus olla.

Nii-siis. Algus on tehtud ja esimesed 9 päeva on juba ära heegeldatud. Ausalt öeldes, võtab selle 30 sambagrupi heegeldamine päris vähe aega ja põnevusega ootad järgmise päeva kella 12, et saaks uue rea ära heegeldada. Seda, palju selle sõba valmimise jaoks lõnga kulub, ärge veel küsige. Sellele vastuse saan anda alles aasta lõpus. Siis teen kokkuvõtva postituse ka kulunud aja kohta.











































Selline on tänaseks valmis heegeldatud jupike. Sõba edenemisest annan ikka aegajalt muljeid edasi. Kes tahab jõuab veel kampa lüüa ;)

teisipäev, 9. jaanuar 2018

Tere hea külaline!

Teen üle pika aja taas algust käsitööpäeviku pidamisega. Siin päeviku ekraanil saavad olema erinevad käsitööprojektid, mis aja jooksul käsile saavad võetud.
Miks otsustasin taas päevikut pidama hakata?
Esmalt enese pärast. Paberkandjale märkides, vähemalt mina, ei leia järgmisel korral neid üles, sest olen need kuhugi kindlasse kohta ära pannud. Aga siin on see igal ajal ja igal pool leitav. Muidugi, kui interneti on.
Teiseks, pole ma kade inimene. Esemete, mis ma teen enese või lähedaste jaoks ja nendega raha ei teeni, nende tegemise kogemusi ja mustreid olen nõus lahkesti ka jagama. Aga armas oleks, kui leiad midagi põnevat minu lehelt või soovid neid materjale kasutada, viidata ka minu lehele. Samamoodi leiad viited minu tegemiste juurest lehekülgede-autoriteni, mis mind inspireerisid.
Kolmandaks, oma toreda käsitööringi seltskonna jaoks Uue-Antsla Rahvamajas, keda ma teisipäeva õhtuti juhendamas käin. Kogun siia ka nende jaoks põnevaid materjale.
Siiani olen pannud pilte oma tegemistest üles Facebooki lehel, aga ikka aegajalt tahaks esemetele juurde kirjutada ka saamislugu, aga leian, et FB pole selleks parim koht.
Head uurimist, puurimist ja kaasalöömist!