kolmapäev, 28. veebruar 2018

Temperatuurisõba- veebruar

Aeg teha kokkuvõte veebruarikuust.
Olen sõba heeldamisega täiesti graafikus ja veebruarikuu viimased 30 ruudukest on heegeldatud.
























Kui jaanuarikuu postituses märkisin, et mängitud sai 6 värvitooniga ja avaldasin lootust, et veebruar ka mõned lillakad toonid sisse viskab, siis seda ei osanud küll arvata, et lootus täide läheb ja kuhigi peale tuleb :) Nii ongi veebruari värvid sinakad-lillad ja kasutusel 7 värvitooni.


















Tegin ka algses värvikaardis muudatuse. Võtsin välja tumesinise värvi. See oli järgneva tumelillaga liiga väikese toonivahega. Tõenäoliselt värvikaardi kõige viimane- roosa värv jääb kasutamata.
Nüüd väike statistika:
Veebruaris kella 12 ajal näitas päike ennast 19 päeval
Kõige madalam temperatuur oli -17 ja kõrgem +0,2
Keskmine temperatuur jaanuaris oli -6,9
Tuiskas ühel päeval ja lund sadas 3 päeval.
Looduspildike 28. veebruarist.



pühapäev, 25. veebruar 2018

Rahvuslik pihikseelik ja linane särk

Eesti sünnipäeva pidustusteks telliti rahvuslik komplekt pihikseelikust ja särgist.
Pihikseeliku triibuosas kasutatud masinkootud Urvaste kihelkonna triibustikku ja ülemises osas sinine villane kangas. Voodriks punane ja kollane viskoos.
Pihiku sinisel osal sinise linase niidiga käsitsi õmmeldud tepingud. Seeliku allääres tumepunane kaaruspael. Pihik kandjale praktiliselt maani.
























Särk õmmeldud valgest linasest. Esikinnises rahvarõivasärkidel kasutatav pilupalistus.
Suurus 56-58 ja kandja pikkus ca 150
Lõiked kombineeritud ja kohandatud Burdast 11/2006

teisipäev, 20. veebruar 2018

Sõbrapäeva põlvikud
























Sel aastal võtsin esimest korda osa kooskudumisest Noviest- loome ja koome lehel. See siis selline kudumine, kus iga päev antakse sulle kätte jupike mustrit ja sa ei tea lõpptulemust. Teada on vaid värvid, lõng ning vardad. Projekt kestis 20. jaanuarist 8. veebruarini.
Lõngaks oli Novita Nalle ja soovituslikuks põhjavärviks asalea (100-120 gr) ning mustrivärvideks kollane (40-50 gr) ja valge (40-50 gr).
Vardad nr 3.
Kudumistihedus 22 silmust ja 31 rida 10 cm.
Sääre laiust oli valikus 3 (30-35 cm; 35-40 cm ja 40-45 cm)
























Mulle endale päris see värvikooslus ei meeldinud, nii osutusid valituks helehall, punane ja kollane.
Sääre laiuseks valisin kõige laiema ja varrasteks nr 3. Tegelikult, hea meelega oleks valinud veel peenemad vardad. Mulle meeldib, kui kude tuleb ilus ja tihe- selline nagu ikka meil esiemade kootud sokid-sukad-kindad olid, aga kuna ei teadnud, milline muster tuleb, siis ei julenud päris omaloomingut ka teha.
Esimest korda kudusin kahte põlvikut koos ja mulle hakkas see meeldima. Küll oli hea tunne, kui viimaseid sentimeetreid kududes teadsid, et teine põlvik saab kohe valmis ja ei pea hakkama teist otsast peale. Ma ei tea, miks ma küll varem seda teinud pole.
Sääre laiuseks valisin kõige laiema, aga kuna koon tihedalt, siis tegelikult oleks võinud need põlvikud isegi veidi laiemad olla. Algselt plaanisingi põlvikud tütrele kududa, aga tema säär on minu omast laiem ja nii hakkan neid ikkagi ise kandma (küll on hea, et ikkagi roosat ei valinud :) )
Kui varakult sain selgeks, et minu kude on tihedam, siis hakkasin jälgima ka, et põlvikud lühikesed ei tuleks. Mõned väikesed arvutused ja sai lisatud mõned ühevärvilised read lisaks.
Ette antud mustri puhul häiris mind see, et kirjad jäid rea lõpus poolikuks. Ise oleks kindlasti mustrit koostades seda jälginud ja reavahetuse oleksin sättinud põlviku siseküljele, mitte taha, nagu mustrikoostaja seda tegi.
Kokkuvõttes oli see kõigele vaatamata väga põnev kooskudumine. Iga järgmist hommikut ootasid, kui laps jõuluvana ja päev sai sisse juhatatud ca tunnikese kudumisega. Aitäh mustri koostajale Niina Laitinenile. Järgmist kooskudumist lubatakse juba emadepäeva paiku ;)

laupäev, 17. veebruar 2018

Hargla särk


Hargla kihelkonna naise rahvarõiva särk.
Särk tehtud rahvatantsurühma rõivaste täienduseks. Aluseks on võetud 1938. aastal väljaantud raamatus Eesti Rahvarõivad (H.Kurrik) olev särk, mis kahjuks ERM-is pole säilinud.






























kolmapäev, 14. veebruar 2018

Tere, kollane koer

Täna kell 23.06 algab Hiina kalendri järgi Kollase Maakoera aasta, mille värviks on kollane.
Teisipäeval toimunud käsitööringis valmistusime naistega uue aasta vastuvõtmiseks ja meisterdasime kollast värvi käsitöövildist koerakujulisi võtmehoidjaid. Ikka selleks, et kogu aasta vältel aasta sümbol meid kenasti valvaks, hoiaks ja kaitseks.
























Kes tahtis sai teha koera jalgadel seisvana või 2D. Suurus oli ka vabal valikul.
Selleks läheb tarvis:
-kollast käsitöövilti
-veidi täitematerjali
-sobivat niiti
-musti pärleid silmadeks ja soovi korral ninaks
-võtmerõngast
-sobivat värvi paela kaelarihma ja võtmehoidja riputusaasa tarvis. Umbes 0,5 cm laiune.
-valmislipsukest vm kaunistust
-nõela
-kääre
- nööpnõelu
-väikest kuljust kaela riputamiseks
























Lõiget ma ise ei teinud, vaid otsisin suurest ja võimsast Pinterestist
Välja printisin lõike 1/4 A4 lehe suuruses. Õmblusvarusid pole tarvis lõikele lisada.






Kehaosa lõigata 2 tk






Kõhualune lõigata 2 tk





Peapealne lõigata 1 tk




Kui soovid teha kahemõõtmelist koera, pole tarvis kõhualust ja peapealset tükki välja lõigata.
Esmalt õmble kahekordselt võetud niidiga  sämppistes omavahel kokku kõhualused detailid. Tee pisted maksimaalselt 0,5 cm pikkused.
Kui see tehtud, aseta kõhualune detail kahe kehatüki vahele nii, et kõhualune õmblus jääks töö sisse poole. ülejäänud õmblused tulevad koeral kõik välimisele poolele. Et kergem oleks õmmelda ja detailid kenasti paigal püsiksid, kinnita detailid nööpnõeltega kinni.
Õmble nüüd sämppistega omavahel kokku kõhualune osa ja kehaosa jalgade poolne osa.
Samamoodi toimi peapealse osaga. Aseta see kõrvade vahele. Pikem risti otsake saab kokku koonuga, kaks vastamisi olevat lühikest kõrvadega ja pika vastas olev jääb kukla taha.
Nüüd tee koerale võtmehoidja riputamiseks paelast aas. Paela pikkus võiks olla 5 cm. pane pael läbi võtmerõnga aasa ja murra kahekorra kokku. Et hargnema ei hakkaks, sulata otsad küünlaleegiga kokku. Aseta riputusaas võtmehoidjaga koera kuklataha. Päris pea lähedale. Hea oleks, kui aasa ja pea vahele mahuks veel ka kaelapael, aga mida peale lähemal aas on, seda paremini hoiab koerake end võtmete otsas tasakaalus. Kinnita aas nööpnõelaga kehapoolte vahele.
Õmble keha lahtised kohad kinni. Jäta sabaalusest osast veidi kinni õmblemata, et saaks koerakese ära täita. Mina kasutasin selleks villa. Kui täidetud, õmble ka sabaalune kinni.
Õmble koerale pähe pärlitest silmad ning soovikorral pärlist ninaots.
Mõõda välja paelake koerale kaela panekuks. Paela otsad võiks 0,5 cm ulatuses teineteist katta. Sulata leegiga paela otsad mittehargnevaks. Kinnita pael mõne nõelapistega koerale kaela. Õmblus võiks jääda ühele küljele. Õmbluskoha peitmiseks lisa sellele kohale lipsuke, lilleke, nööp vm kaunistus. Soovi korral võid kaela õmmelda ka pisikese kuljuse.
Kahemõõtmelise koera puhul õmble 2 kehaosa detaili omavahel kokku, jättes kõhu või saba alla ava täitmiseks.
Ongi koerake valmis ja terve aasta kaitsmas kandjat.
Mõned pildikesed naiste tehtud koerakestest ka. Suurusest arusaamiseks kõrval 1 eurone münt.




















Ilusat peatselt algavat kollase koera aastat!

neljapäev, 1. veebruar 2018

Temperatuurisõba- jaanuar

Esimene kuu ilma jälgides on möödas. See 12-ne kellaaeg on nüüd väga oodatud. Siis saab välistemperatuuri järgi teada uue värvi ja 10 minutit igapäevast heegeldust ootab. See 10 minutit saab tegelikult nii ruttu otsa. Aah, kuidas tahaks teada juba, mis värvi saaks edasi heegeldada... :) (Eks ma käin pikemat prognoosi norrakate ilmalehel piilumas, aga see pikem prognoos muutub iga päev)
Lisaks heegeldamisele olen temperatuurid märkinud igaks juhuks üles ka märkmikusse. Ühel päeval avastasingi, et olin kogemata võtnud vale värvi ja sellega heegeldanud ja päris põnev on ka nende kraadide järgi statistikat teha.
Näiteks jaanuaris kella 12 ajal näitas päike ennast neljal päeval
Kõige madalam temperatuur oli -8 ja kõrgem +5
Keskmine temperatuur jaanuaris oli -1,8
Tuiskas ühel päeval ja lund sadas 8 päeval. Vihma aga 3 päeval.
Sel kuul sai mängitud 6 värvitooniga. Loodame, et alanud veebruar näitab natuke veel külmemat poolt, siis saaks mõned lillakad toonid ka sisse tuua.
Väike pildike ka töö praegusest seisust. Siin küll jõudsin juba tänase rea ka ära heegeldada.