reede, 11. veebruar 2022

Kahe tooli lugu

 Urvaste seltsimaja naiste eestvedamisel käivitus selle aasta alguses restaureerimiskoolituse projekt. Sellist projekti ja väljakutset olen oodanud juba tükk aega. Maja ostuga saime kaasa ka üksjagu mööblit, sealhulgas kaks mustrilise vineerpõhjaga tooli, mis vajavad natuke kõpitsemist. Toolid on tappidest lahti ja ei taha kuidagi koos püsida. Jah, võiks osta täiesti uued toolid, aga mulle meeldivad looga asjad ja veel põnevamaks teeb asja see, et saan asjadele lisada ka oma loo.

Algselt arvasin, et tegu on Luterma tooliga, kuid juhendajale saadetud foto põhjal pakkus ta, et tooli põhi võib olla ostetud ja kohalik meister on tooli teinud.
Kui mõtlema hakata, siis maja ostes kohalikud rääkisid, et vanaperemees oli puutöö tegija. Mingisugune mööblikataloog on ka vanast perest majja jäänud. Püüan teha ühe külaskäigu meile maja müünute juurde, et uurida vanaperemehe kohta tausta ja tegelikult tahaks rohkem teada ka meie maja lugu.
Toolid enne restaureerimist näevad välja määrdunud. Eks proovisime neid juba varem omatarkusega kasutuskõlblikeks teha, aga seda nurgikute ja klambritega. Eks näis, kuidas õnnestub see karm kohtlemine heastada.
Nüüd tuleb terve rodu pilte, millised toolid enne taastamist välja näevad.









Esimeseks ülesandeks oli tool puhtaks pesta. Keemiat ei tohtinud kasutada. Ainult vee ja niiske nuustikuga ning seejärel ära kuivatada.
Selle korra töövahendid:

Nuustikuga üle käies oli koheselt näha kultuurikihi paksus.
Peale pesu on toolid juba tükk maad säravamad.



Kahe tooli pesemisele kulus aega kokku 1 tund ja 35 minutit. (mustem tool 50 min, puhtam 45)
Nüüd ootan pühapäeva ja juhendajalt järgmisi juhiseid.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar